Novinky

Stanovisko OZ Odyseus k článku denníka SME

Stanovisko OZ Odyseus k článku denníka SME
„Kúpiť, užiť, zvyšok predať - ako žijú narkomani u nás“ a k rozhovoru „Odborníčka: Ľudí závislých od drog neubúda, ale terénnych pracovníkov je stále menej“ zo dňa 20.2.2017

Dovoľujeme si informovať o stanovisku Občianskeho združenia (OZ) Odyseus k článku „Kúpiť, užiť, zvyšok predať - ako žijú narkomani u nás“ a rozhovoru „Odborníčka: Ľudí závislých od drog neubúda, ale terénnych pracovníkov je stále menej“, ktoré boli uverejnené dňa 20.2.2017 v printovej verzii denníka SME a v obdobnom znení zverejnené toho dňa aj v online podobe na sme.sk.

Čítať ďalej: Stanovisko OZ Odyseus k článku denníka SME

Projekt Drogy medzi mladými

Injekčné užívanie drog klesá na popularite, no dôvod na radosť by bol predčasný. Mladí ľudia, ktorí injekčne užívajú drogy čelia špecifickým rizikám, ide o obzvlášť skytú komunitu a neraz majú obavy vyhľadať pomoc.

Čítať ďalej: Projekt Drogy medzi mladými

Realizujeme projekt Nech ihla na zemi, nikoho nezraní

Odyseus v lokalite Pentagon prostredníctvom terénnej sociálnej práce s ľuďmi, ktorí injekčne užívajú drogy ročne zlikviduje viac ako 35 000 striekačiek. Problém výskytu pohodených striekačiek je však stále prítomný. Aj jedna pohodená striekačka môže ohroziť niekoho zdravie. Zároveň každý z nás môže striekačku bezpečne zlikvidovať a sú to napríklad rodičia, ktorí môžu takto svoje deti účinne ochrániť. Iniciatíva prichádza aj zo strany rodičov z blízkej základnej školy, ktorí sami už zorganizovali viaceré zbery striekačiek a chcú, aby sa aktivizovali aj ostatní rodičia a dokázali svoje deti pred striekačkou ochrániť.

Čítať ďalej: Realizujeme projekt Nech ihla na zemi, nikoho nezraní

Komunita rieši svoje problémy

V posledných mesiacoch uplynulého roka skončil projekt občianskeho združenia Odyseus o komunitných dobrovoľníkoch a dobrovoľníčkach, ktorý bol podporený z grantovej výzvy Nadácie Granvia. Dobrá správa je, že ľudia z komunity pomáhajú aj naďalej

Čítať ďalej: Komunita rieši svoje problémy

17.12.2015 Medzinárodný deň za ukončenie násilia páchaného na ľuďoch pracujúcich v sex-biznise

17.12.2015- Pri príležitosti Medzinárodného dňa za ukončenie násilia páchaného na ľuďoch pracujúcich v sex-biznise sme zorganizovali "Vianočné raňajky pod Červeným dáždnikom",

Čítať ďalej: 17.12.2015 Medzinárodný deň za ukončenie násilia páchaného na ľuďoch pracujúcich v sex-biznise

Voľné pracovné pozície v OZ Odyseus

Občianske združenie Odyseus hľadá pracovníka/čku na 80 až 178 hodinový kontrakt alebo dohodu od februára 2016 (alebo dohodou) na pozíciu asistent/ka programu Chráň sa sám. Prosíme záujemcov/kyne, aby posielali svoje životopisy spolu s motivačným listom (so zameraním na skúsenosti v oblasti) na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. čím skôr, najneskôr však do 11.3.2016. Viac informácií TU.

Občianske združenie Odyseus hľadá ľudí do tímu programu Chráň sa sám (40 -60 hodín mesačne) - priama práca v teréne. Prosíme záujemcov/kyne, aby posielali svoje životopisy spolu so stručným motivačným listom (so zameraním na skúsenosti v oblasti, max. 1 A4) e-mailom na  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. čím skôr, najneskôr však do 11.3.2016. Viac informácií TU.

 

Ako sme boli na Krajskom riaditeľstve...

OZ Odyseus 15.10.2015 zorganizovalo pracovné stretnutie medzi zástupcami/kyňami OZ Odyseus a zástupcami/kyňami Policajného zboru, ktoré sa uskutočnilo na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave. Stretnutie bolo zamerané predovšetkým na diskusiu o násilí páchanom na ženách pracujúcich v pouličnom sex-biznise, na hľadanie spoločných riešení pri predchádzaní násilia na týchto ženách a rozvoj spolupráce medzi OZ Odyseus a Krajským riaditeľstvom PZ.

Zo strany zúčastnených policajtov/iek sme obdržali pozitívne ohlasy ohľadom zorganizovania stretnutia a veríme, že účasť na stretnutí bola pre obe strany prínosom, či už z hľadiska vymieňania skúseností, ako aj vytvorenia nových príležitostí spolupráce a hľadania riešení, zameraných na minimalizáciu násilia páchanom na ženách.

Veríme, že pracovné stretnutie bolo len prvým z rady ďalších stretnutí, zameraných na rozvoj spolupráce, ktoré OZ Odyseus v budúcnosti spolu s políciou uskutoční.

 

Ďakujeme za právnu analýzu

Touto cestou chceme poďakovať pani advokátke JUDr. Kušnírovej, ktorá v rámci programu Advokáti Pro Bono vypracovala pre OZ Odyseus právnu analýzu-Memorandum -zamerané na ochranu ľudských práv osôb žijúcich s HIV. Poďakovanie patrí aj pani Bc. Roštárovej, ktorá následne zabezpečila preklad Memoranda do anglického jazyka ako aj advokátskej kancelárii DLA Piper za výbornú a profesionálnu spoluprácu.

Memorandum obsahuje informácie, vďaka ktorým budú môcť  ľudia žijúci s HIV lepšie presadzovať svoje práva, napríklad v situáciách, kedy dochádza k ich diskriminácii v pracovnoprávnych vzťahoch.

Memorandum plánujeme používať v rámci našej činnosti ako zdroj dôležitých informácií, ktoré by sme bez právnej pomoci nezískali. Výsledky analýzy chceme sprístupniť nie len pre ľudí žijúcich s HIV, ale aj širokej verejnosti  a prostredníctvom odborných medzinárodných sietí, ktorých je OZ Odyseus aktívnym členom.

Poďakovanie za právnu analýzu

Touto cestou sa chceme poďakovať p. Gabriele Stopkovej a Stanislave Valientovej z advokátskej kancelárie Dentons Europe CS LLP, ktoré nám v rámci programu advokáti Pro bono vypracovali právnu analýzu zákonných možností testovania obsahového zloženia drog v slovenskej legislatíve.

Výsledok memoranda nám priniesol dostatok informácií a návrhy možných postupov, ktoré môžeme aplikovať pri strategickom plánovaní našej činnosti tak, aby bolo možné zabezpečiť testovanie obsahového zloženia drog v záujme ochrany zdravia užívateľov drog v súlade s platnou legislatívou. Na základe memoranda je možné, že v najbližšej budúcnosti v závislosti od finančných zdrojov zvážime nákup testov na zloženie drog, ktorých distribúcia je legálna.

ĎAKUJEME

Wednesday the 17th. Copyright © 2012 OZ Odyseus